reklama
kategoria: Turystyka
21 czerwiec 2024

SG i KAS radzą o czym pamiętać i na co uważać jadąc na zagraniczny urlop

zdjęcie: SG i KAS radzą o czym pamiętać i na co uważać jadąc na zagraniczny urlop / pixabay/2418413
Dokument tożsamości z aktualną datą ważności, zgłoszenie większej ilości gotówki, zakaz przewożenia na teren UE mięsa i nabiału oraz gatunków zagrożonych – to niektóre z zasad, o których należy pamiętać wyjeżdżając na zagraniczny wypoczynek. Ich zlekceważenie może nas narazić na przykre konsekwencje.
REKLAMA

Straż Graniczna i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają na początku wakacji, o czym należy pamiętać i na co uważać planując wyjazd za granice kraju, zwłaszcza w egzotycznym kierunku.

Jak powiedział PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej por. Piotr Zakielarz, jednym z najczęstszych powodów uniemożliwiających wakacyjny wyjazd za granicę jest nieważny paszport. Radzi, aby planując wyjazd zawczasu sprawdzić termin ważności dokumentu, by w razie konieczności zdążyć wyrobić nowy.

Przypomniał, że każdy podróżny, w tym dzieci, muszą mieć swój dokument. Podstawowym dokumentem podróży poza strefę Schengen jest paszport. Natomiast w przypadku wyprawy do krajów w strefie Schengen do podróży wystarczy dowód osobisty.

"Dokumenty te potwierdzają naszą tożsamość oraz obywatelstwo. Podróżowanie po krajach strefy Schengen, czyli przy braku kontroli na granicy, nie zwalnia z obowiązku posiadania dokumentu" – podkreślił por. Zakielarz.

Ponadto przed wyjazdem należy upewnić się, czy w kraju docelowym nie jest wymagana wiza, zaś podróżując drogą lotniczą zgłaszać się na lotnisko około dwóch godzin przed planowanym wylotem, aby zdążyć przejść kontrolę graniczą, gdy nasz lot jest poza strefę Schengen, i kontrolę bezpieczeństwa.

"Pamiętajmy o bagażach. Pozostawienie bagażu bez opieki powoduje uruchomienie procedury bezpieczeństwa, która może nie tylko spowodować spóźnienie na upragniony lot, ale również może wiązać się z karą mandatu" – przestrzegł funkcjonariusz.

W przypadku podróży do strefy nadgranicznej należy bezwzględnie przestrzegać zakazu wejścia na pas drogi granicznej. Zakaz wejścia obowiązuje na 15-metrowym pasie mierzonym od linii granicy. Wyjątkiem są oznakowane szlaki turystyczne w Bieszczadach. Złamanie tego zakazu, choćby z ciekawości czy chęci zrobienia sobie zdjęcia przy słupku granicznym, grozi nawet 500 zł mandatu.

"W określonych przypadkach, w sytuacji przekroczenia granicy, czyn może być zakwalifikowany jako przestępstwo" – zaznaczył por. Zakielarz.

Przypomniał jednocześnie, że kontrola na granicy dokonywana jest nie tylko przez Straż Graniczą, ale także m.in. przez Służbę Celno-Skarbową, która sprawdza przewożone towary.

"W przypadku przewozu towarów lub pamiątek z wakacji, upewnijmy się czy są one dozwolone i czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty" – dodał strażnik graniczny.

Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska powiedziała PAP, że podczas przekraczania granic zewnętrznych UE lub strefy Schengen należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wartość przewożonych prezentów i pamiątek oraz ilość tzw. wyrobów akcyzowych, czyli papierosów i alkoholu. Podkreśliła, że wartości te są różne, w zależności od środka transportu.

"W przypadku podróży transportem lądowym, należy zgłosić wwożone towary o wartości powyżej 300 euro, a gdy dostajemy się na teren UE drogą lotniczą lub morską - powyżej 430 euro" – wymieniła podkom. Chabowska.

Wyrobów tytoniowych i alkoholowych dotyczą także różne limity.

"Warto pamiętać, że zwolnienia z należności celnych przywozowych w ramach powyższych limitów są stosowane pod warunkiem, że ilość i rodzaj przywożonych towarów ma charakter niehandlowy, tzn. odbywa się okazjonalnie, obejmuje wyłącznie towary na własny użytek podróżnych lub ich rodzin lub towary przeznaczone na prezenty" – wyjaśniła funkcjonariuszka.

Gdy opuszczamy strefę Schengen i przewozimy gotówkę o równowartości 10 tys. euro lub większej należy to zgłosić na granicy. Niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji dewizowej nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.

"Na teren UE nie możemy przywozić żywności pochodzenia zwierzęcego: mięsa, wędlin, nabiału. Podróżni przywożący ze sobą produkty mięsne i mleczarskie, zobowiązani są do umieszczenia ich w specjalnych pojemnikach, znajdujących się na przejściach granicznych. Żywność pochodzenia niezwierzęcego można przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej, ale tylko na własne potrzeby" – zastrzegła podkom. Chabowska.

Zaapelowała, aby pamiętać, że przywóz z krajów trzecich na teren UE lub wywóz z UE okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw, wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

"W walizkach turystów można znaleźć skóry ze zwierząt, koralowce, ale również różnego rodzaju medykamenty tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Często wśród przejętych pamiątek są wypchane zwierzęta, takie jak krokodyle lub galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt" – poinformowała funkcjonariuszka.

I przypomniała, że nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kompleksowe informacje o wymogach w poszczególnych krajach świata dostępne są w aplikacji "Polak za granicą" oraz serwisie internetowym MSZ RP pod zakładką "Informacje dla podróżujących". Pomocna przy planowaniu podróży jest także strona granica.gov.(PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Brzozów
15.6°C
wschód słońca: 05:56
zachód słońca: 19:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brzozowie

kiedy
2025-02-23 15:00
miejsce
Brzozowski Dom Kultury, Brzozów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-13 15:00
miejsce
Brzozowski Dom Kultury, Brzozów,...
wstęp biletowany