Planetobus z pokazami planetarium zawita do szkoły podstawowej we Frystaku
Zajęcia z udziałem mobilnego planetarium są częścią programu Nauka dla Ciebie - wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik i ministra nauki.
„By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z uczniami i przedszkolakami”- zaprasza Agnieszka Szóstek z Działu Promocji i Komunikacji Centrum Nauki Kopernik.
W czwartek i piątek planetobus będzie gościł w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego we Frysztaku, niewielkiej miejscowości w powiecie strzyżowskim (Podkarpackie). Przez dwa dni pobytu planetobusa uczniowie będą mogli wziąć udział w bezpłatnych pokazach planetarium.
„Ponadto będą mogli samodzielnie korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu” – zachęca Szóstek.
Mobilne planetarium to duży namiot z dachem w kształcie kopuły. Jednorazowo może pomieścić około 30 osób. Na suficie planetarium na żywo prezentowane są przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik pokazy astronomiczne.
„W jasny dzień widzowie zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie i przedszkolaki zobaczą m.in. gwiazdozbiory Oriona, Wielkiego Psa i Małego Psa. Dodatkowo także Plejady, czyli gromadę otwartą gwiazd, nazywaną pieszczotliwie przez współczesnych astronomów BMW, czyli +Bardzo Mały Wóz+”– zaprasza Centrum.
I przekonuje, że wszyscy możemy być astronomami, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki.
„Do obserwacji nieba nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów” – zapewnia Centrum.
Deklaruje także, że wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
W ramach programu Nauka dla Ciebie, wspólnej inicjatywy ministra nauki i Centrum Nauki Kopernik, w 2024 r. realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ aszw/