Golf trampoliną do studiów za granicą
Jeszcze 10 lat temu w organizowanych przez związek ogólnopolskich rozgrywkach juniorskich rywalizowało kilkudziesięciu graczy, a w cyklu Audi Junior&Kids Tour 2024 już 205. Dodatkowo powstało wiele komercyjnych i klubowych rozgrywek adresowanych do dzieci. W sezonie 2024 licencję sportową PZG posiadało 743 golfistów poniżej 18. roku życia, a łącznie związek zrzesza 7800 aktywnych graczy.
"Za golfem ciągnie się stereotyp, że to sport dla starszych i rzeczywiście wymienić można wiele zalet gry w dojrzałym wieku. Ale jest też bardzo atrakcyjny dla dzieci i młodzieży. Można go też uprawiać na bardzo konkurencyjnych warunkach na tle oferty innych dyscyplin" - powiedział PAP Frańczak.
Jako argument podał ofertę krajowych pól golfowych, które w przeważającej większości juniorom oferują bardzo preferencyjne stawki. Podczas gdy roczny abonament dla dorosłej osoby, pozwalającej na korzystanie z 18-dołkowego pola bez limitów, wynosi zwykle w granicach 3000-7000 złotych, to dla dzieci i młodzieży spada często do kilkuset złotych. Frańczak zwrócił jednak uwagę, że są takie obiekty, które oferują dzieciom możliwość gry za darmo.
"Mamy kilkadziesiąt klubów z ciekawą ofertą i nie chcę tutaj wyróżniać którychś pól bardziej. Natomiast mówiąc o juniorskim golfie ciężko nie wspomnieć chociażby bytomskiej Armady, w której roczny abonament dla graczy poniżej 18. roku życia wynosi dosłownie zero złotych" - wspomniał.
Zaznaczył, że choć golf to sport indywidualny, to dzieci przyciągają głównie atrakcyjnie prowadzone zajęcia grupowe i częste wyjazdy klubowe na turnieje.
"Wiadomo, że dobre wyniki sportowe to przepustka do powołania do kadry narodowej, a reprezentowanie Polski za granicą to szansa na bycie zauważonym przez tzw. skautów" - kontynuował.
Mowa o rekruterach pozyskujących rokujących sportowców do drużyn akademickich, głównie do USA.
"Z propozycji kontynuowania treningów połączonych ze stypendium studenckim w Stanach Zjednoczonych skorzystała znacząca część kadry narodowej, na czele z Adrianem Meronkiem, Dorotą Zalewską, Alejandro Pedrycem i kilkunastoma innymi zawodnikami. Kolejni kadrowicze zaczną studia i grę w najlepszych akademickich ligach świata już jesienią" - przekazał.
"Jesteśmy dumni z rosnącej liczby graczy, ale zdajemy sobie sprawę, że w porównaniu do takich sportów, jak pływanie czy sporty zespołowe, to wciąż mówimy o garstce młodych golfistów. Natomiast to powoduje, że stosunkowo łatwo dostać powołanie do kadry, która staje się przepustką do finansowania przez nas i ministerstwo międzynarodowej rywalizacji, a dobre wyniki mogą być trampoliną do bezpłatnych studiów za oceanem" - tłumaczył prezes związku.
Jak przyznał, korzyści w tym widzą nie tylko młodzi gracze, ale też ich rodzice.
"O ile dla zawodników to możliwość realizowana sportowej pasji przez cały rok w świetnych warunkach, to rodzice widzą w tym także naukę języka, dobre wykształcenie oraz kontakty i przyjaźnie na całym świecie, a to bardzo potem procentuje w życiu" - podsumował.
Pierwszy z turniejów Audi Junior&Kids Tour odbędzie się w weekend w pomorskich Tokarach, a finał cyklu odbędzie się 19-21 września w Kalinowych Polach. Gospodarzem międzynarodowych mistrzostw Polski juniorów będzie światowej klasy pole Modry Las GC koło zachodniopomorskiego Choszczna, a data zawodów to 4-6 sierpnia.(PAP)
anka/ pp/
